galma la falca

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de 0239665165 cu 12 ani in urma.

mia aparut o galma de marimea unei boabe de strugure in falca in dreptul maxilarului ce poate fi este grav ce trebuie sa fac?

Raspunsuri (4)

Mihaela22120678

acum 12 ani

Mergi neaparat la medic, ar putea fi o adenopatie, adica un ganglion marit, care daca nu e dureros e cu atat mai grav. Initial la medicul de familie, apoi analize de sange, apoi el va decide daca va trimite la hematolog. S anatate!

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

aceasta "galma" este de sine statatoare, doare, s-a inrosit, este asociata cu vreun fenomen deosebit? maxilarul este inferior (mandibula) si superior. este vizibila sub piele sau la nivelul ginigiei?

acum 12 ani

este sub piele nu este vizibila este statatoare nu doare este ca un ganglion

davalciuckarinagabriela

acum 12 ani

va rog sa ma ajutati si pe mine.am 28 de ani si de ani de zile am dintii cariati.am si un ganglion sub maxilar stanga tot de vreo 10 ani.medicul mia spus ca daca imi scot maseaua stricata imi dispare si ganglionul.acum problema mea e asa:intro zi mam uitat in oglinda si am vazut in gat langa omulet,tot partea stanga o umflatura.cred ca si aia o am de mult,nu sunt sigura.sa fie din cauza ganglionului sau e altceva grav?astept raspunsuri ca sunt disperata.va multumesc