tinitus

Afectiuni ale urechii

Postata de erikamaria cu 11 ani in urma.

Am tiuit in urechi ,nu tot timpul, si din cauza tiuitului nu pot dormi, am fost la orl am facut audiograma si timpanograma, medicul a spus ca e in regula, am tensiunea 9/6 si vasta 31 de ani. Ce sa fac? nu ma pot linisti si parca ma gandesc din ce in ce mai mult la tiuit. ce investigatii sa mai fac?
am avut o durere de urechi ca un junghi, ambele urechi dureau dar nu in acelasi timp, in acelasi timp ma durea si gatul foarte tare seara la culcare si dimiseata , cu raguseala puternica, am luat ceclor de 500mg la 12 ore 2 zile si am renuntat pt ca incepeau sa ma doara articulatiile foarte tare, dupa care am luat aerius si eritomicina 3 zile , inca ma mai injunghie urechile si am timitus nu tot timpul .
ce pot sa fac sa imi treaca ?

Raspunsuri (6)

Adrienne

acum 11 ani

Un control la neurologie pentru a vedea daca spondiloza cervicala ar putea fi cauza [ tinitusului] si unul la cardiologie , ac***a in vedere hipotensiunea arteriala.

erikamaria

acum 11 ani

multumesc

erikamaria

acum 11 ani

multumesc

erikamaria

acum 11 ani

multumesc

Membruavramhuh

acum 11 ani

Am 73 ani, de cca. 16 ani imi tiue ambele urechi, am ajuns sa nu- l mai bag in seama. Tiuitul se accentueaza mai tare la schimbarile de timp. Cand timpul se mentine la fel-fie cald fie rece- nu mai aud prea tare tiuitul.

Bara csaba

acum 11 ani

Si mie i mi tiuie urechea stg de aprox 5 ani. Mai nou simt ca parca i mi tiuie si cea dr. Tensiunea i mi este buna 120/70 (+/-5). Dupa mai multe investigatii un specialist orl m a linistit ca 80% dintre oameni sufera de aceasta afectiune numai ca multi dintre ei nu isi dau seama. Tot el mi a spus ca este o imbolnavire a urechii mijlocii , o problema a nervului auditiv si nu are cunostinta sa existe vreun remediu atit pe cale medicamentoasa cit si pe cale chirurgicala. Singura modalitate de ameliorare este autocontrolul respectiv autosugestia. Mie inca nu mi a reusit. Cred ca necesita multa meditatie si autosugestie in acelasi timp. Trebuie sa invatam sa ne autovindecam. Dorinta si vointa de vindecare care izvoraste din int nostru este probabil cel mai eficace medicament