alaptare

Afectiuni ale sanilor

Postata de dedeia cu 8 ani in urma.

Buna ziua,
Am nascut acum 4 zile primul meu copil si toate pareau bune si frumoase… pana cand am inceput sa alaptez... Mai exact, sanii mi s-au intarit, s-au umflat si sunt durerosi... De parca nu era de ajuns, nu stiu ce se intampla ca bebe nu reuseste sa suga cum trebuie, asa ca o parte din lapte ramane in sani. Am incercat sa ma mulg cu pompita de san, dar nu prea reusesc, sanii sunt tari ca de piatra si durerea nu imi da pace... Nu stiu ce sa ma fac, ca nu mai pot de durere, areolele si mameloanele sunt tensionate, iar bebe plange de foame si nu se poate atasa corect la san. N-as vrea sa trec pe lapte praf, am fost mereu o adepta a hranirii la san.
Aveti vreun sfat pana ajung la medicul meu, peste 2 zile?

Raspunsuri (5)

crina

acum 8 ani

Buna, exista cateva tehnici de alaptare corecta. Daca nici asa nu reusesti sa-ti alaptezi bebelusul, nu astepta sa treaca inca 2 zile si mergi la medic.

Ioana

acum 8 ani

Sanii s-au intarit pentru ca e posibil ca, canalle sa fie infundate. Trebuie sa incerci sa te mulgi pana golesti sanii. Trebuie sa ai rabdare cu bebe si sa il ajuti pt a se hrani. Insista si nu renunta.Ai grija sa nu faci mastita sau furia laptelui. Cauta informatii.

buna

acum 8 ani

daca e mastita si daca ti s-a luat copilul de la san in maternitate, de acolo se trage inflamatia ductelor mamare (mastita)! Asta e cauza adevarata : "mi-au luat copilul de la san"...sau "cineva mi-a furat iubitul de la san".

ss

acum 8 ani

daca e mastita, mastita e faza de vindecare deja si trece fara medicamente si antibiotice. Multe femei isi pierd laptele in urma tratamentelor cu antibiotice la mastita, care e inutil si daunator pt. mama si copil.

dedeia

acum 8 ani

Am fost la medic si bine am facut. Din fericire, doctorita mea stia prea bine cu ce ma confrunt – o afectiune denumita mastita, la care unele femei sunt mai predispuse decat altele, iar cele care alapteaza pentru prima data in viata par a fi cele mai afectate. Mastita a aparut ca urmare a angorjarii sanilor si a furiei laptelui, adica a inflamarii intregului san. Mi-a spus ca tratamentul mastitei presupune, de obicei, administrarea orala de antibiotice pentru a distruge bacteria cauzatoare a infectiei, dar asta distruge in acelasi timp si flora intestinala si imunitatea copilului, schimband si gustul laptelui! Spre norocul meu, ea mi-a recomandat un tratament alternativ, 100% natural pe care l-am gasit repede la farmacie – Feminella Hereditum se cheama si pot spune ca pentru mine a facut adevarate minuni: durerile si inflamatia mi-au disparut dupa cateva ore de la administrare, iar Luca si-a intrat in ritm si se hraneste cu mare pofta – e o adevarata bucurie sa-l vezi! Sa nu uit un sfat important de la doamna doctor: e bine sa alaptez cat mai des si inainte de alaptare sa spal bine sanii si sa ii masez usor, ajuta mult la eliberarea laptelui!