IRC dializa

Afectiuni ale rinichilor Catetere venoase centrale Hemodializa

Postata de claudiaandronic cu 14 ani in urma.

Buna seara,
Sunt nou venita in comunitatea celor care au IRC.Sotului meu i s-a descoperit aceasta afectiune si am mare nevoie de informatii.As vrea sa stiu:
- Ce se intampla daca nu faci dializa in caz de insuficienta renala cronica (aproximativ 7% din rinichi mai functioneaza) ci incerci sa rezolvi situatia prin regim strict?
- Care sunt neplacerile si pericolele dializei?
- Daca exista catetere"long life" care pot fi folosite 2-3 ani,de ce se practica dializa prin fistula? Mi se pare mai putin traumatizant sa schimbi cateterul la 2-3 ani decat sa fii intepat de 3 ori pe saptamana si sa ti se distruga venele...
- Dializa peritoniala mi se pare mai "umana" decat hemodializa.Care sunt contraindicatiile ei?

- Proteinele vegetale(de ex.soia sau ciupercile) au acelasi efect rau ca si cele animale?
As dori sa aflu informatii despre cei mai buni doctori care se ocupa de insuficienta renala cronica si despre centrele de dializa.
Poate face dializa oriunde doreste sau e limitat la anumite centre ac***a in vedere ca e si diabetic?
Care sunt cele mai bune marci de materiale folosite in caz de dializa?
De unde sau cum se poate poate procura un cateter "long life"?
Exista posibilitatea de a trata naturist sau homeopatic insuficienta renala cronica?
Cum se procedeaza pentru a fi trecut pe lista de asteptare pentru transplant?
Cum se procedeaza pentru a face un transplant in strainatate si cam cat ar costa?
Transplantul s-ar putea face si cu un rinichi de la mama de 76 de ani( daca ar fi compatibilitate)?
Ce riscuri sunt pentru donatorul de rinichi? Cum i se schimba viata donatorului?

Raspunsuri (2)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Urmati sfatul medicului nefrolog, nu puteti trata insuficienta renala prin terapii naturiste.....toxinelel se vor acumula in organism.
Adresati-va medicului nefrolog pentru a va comunica metoda de a fi trecuta pe lista de transplant renal.

claudiaandronic

acum 14 ani

Multumesc,am contactat deja un medic nefrolog si am primit informatiile de care aveam nevoie