Test poz nevazut la ecograf hcg 1110 iar la 48 de ore s a dublat 2265 a fost prea devreme ecograful?

Sarcina

Postata de Utilizator11711460134 cu o luna in urma.

Sarcina absenta la ecograf, dar prezenta in sânge, 1110 in prima faza, 2265 la 48 de ore

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Este posibil sa fie prea devreme pentru ca sarcina sa fie vazuta la ecografie. Valorile HCG se dubleaza in general la fiecare 48-72 de ore in timpul primului trimestru de sarcina. Deci, dublarea valorilor poate indica o sarcina normala. Totusi, este importanta monitorizarea continuua a nivelului de HCG si repetarea ecografiei pentru a confirma sarcina.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Analize-de-laborator/analiza-hormonilor-hormonul-de-sarcina-hormonii-glandei-tiroide-hormonii_1278
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/sarcina-pe-saptamani_11078