Este posibil sa fiu insarcinata?

Sarcina Hemoragii uterine Anticoagularea in timpul sarcinii Colul uterin in sarcina Sarcina extrauterina Ginecologie Greata varsaturi in sarcina Alimentatia in timpul alaptarii
+5
Vezi toate grupurile

Postata de MembruMobileApp1491560929 cu 7 ani in urma.

Buna ziua,
Am o intarziere de 10 zile, pana acum nu am mai avut intarzieri...este regulat ciclul, am facut 2 teste dar au iesit negative (linia de control a iesit putin neclara si deplasata). Cam la a 5-a zi de intarziere am avut o scurgere din abundenta albicioasa....am greturi dimineata dar daca mananc ceva imi trec si ameteli pe parcursul zilei dar si acestea trec destul de repede...sanii ma dor decat seara cand ma pun la somn.
Este posibil sa fie sarcina desi testele au iesit negative?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Este posibil sa fii insarcinata, chiar daca testele de sarcina au iesit negative. Testele de sarcina depind foarte mult de momentul testarii (ideeal este sa fie facute dupa intarzierea menstruatiei) si de concentratia hormonului HCG (gonadotropina corionica umana) prezent in urina, care poate fi diferita de la o femeie la alta. Atata timp cat ati avut un contact sexual neprotejat in perioada fertila, exista posibilitatea unei sarcini.

Simptomele pe care le aveti (intarzierea menstruatiei, greturile, ametelile, durerea de sani) pot fi semne ale unei sarcini. Dar ele pot fi cauzate si de alte afectiuni sau dezechilibre hormonale.

Este necesar sa consultati un medic ginecolog pentru a va lamuri. Acesta va poate recomanda efectuarea unei ecografii sau a unei analize de sange pentru a determina cu exactitate daca sunteti sau nu insarcinata.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/totul-despre-testele-de-sarcina_1326
sfatulmedicului.ro/Cum-sa-te-ingrijesti-in-sarcina/cele-mai-ciudate-simptome-de-sarcina_9251
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/primele-semne-de-sarcina_10886