Cum pot sa trec peste moartea tatalui meu fiind si insarcinata?

Sarcina

Postata de Ionwla cu o luna in urma.

Tati a murit acum 1 saptamana. Imi este foarte greu ca s-a intamplat astaz era tanar, era baza in casa. Si dintr-o data ne-am trezit fara el. Inca am momente in care refuz realitatea, plang. Am multe remuscari si regrete. As face orice sa dau timpul inapoi poate ca l-as fi putut salva.
Si de mami saraca este f greu, incerc sa ii fiu sprijin ca doar pe ea o mai am.
De altfel, sunt insarcinata in 5 luni, si de cand s-a intamplat cu tati, nu mai ma pot bucura de nimic. As vrea sa il primesc cu zambetul pe buze cand va veni pe lume, si nu stiu daca voi putea.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Durerea cauzata de moartea unui parinte poate fi coplesitoare, mai ales in timpul unei perioade atat de sensibile cum este sarcina.

Te poti simti singura sau pierduta, dar trebuie sa iti amintesti ca nu esti singura. Este normal sa simti o multime de emotii dificile si s-ar putea sa fii frustrata de faptul ca nu poti controla aceste emotii, mai ales atunci cand incerci sa te descurci cu sarcina.

Iata cateva sfaturi despre cum sa iti gestionezi durerea:

- Vorbeste despre sentimentele tale - poti vorbi cu prietenii, familia sau un consilier . Este important sa nu tii aceste emotii in interior.
- Ingaduie-ti sa plangi - Plansul este un raspuns natural si sanatos la pierdere si te poate ajuta sa te vindeci.
- Ai grija de tine - Asigura-te ca mananci si dormi suficient, si incearca sa faci un pic de exercitiu fizic. Cu toate ca iti poate fi greu sa iti pastrezi rutina, aceasta poate aduce un sentiment de normalitate in viata ta.
- Incearca meditatia sau yoga - Aceste tehnici de relaxare te pot ajuta sa te simti mai echilibrata si pot reduce nivelul de stres.
- Alatura-te unui grup de suport - In aceste grupuri poti gasi oameni care trec prin aceeasi situatie si iti pot oferi sfaturi valoroase.
- Accepta ajutorul - Daca cineva iti ofera ajutor, fie ca este vorba de a face cumparaturi sau de a te asculta, nu ezita sa accepti.
- Cere ajutor medical daca este necesar - Daca simti ca nu te poti descurca cu durerea sau daca aceasta interfereaza cu capacitatea ta de a merge mai departe, poti solicita suportul unui specialist.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consulti un psiholog in legatura cu situatia specifica si sa urmezi recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Psihologie-si-psihoterapie/suferinta-sau-durerea-complicata-ca-urmare-a-pierderii-unei-persoane_9422
sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/cum-sa-facem-fata-unei-suferintei_15
sfatulmedicului.ro/Cum-sa-te-ingrijesti-in-sarcina/emotiile-din-timpul-sarcinii_1108
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/cum-influenteaza-maternitatea-sanatatea-femeilor_13498

Va dorim o sarcina usoara!

Mihaela

acum o luna

Bună știu ca este foarte greu pt tine ca l-ai pierdut pe tatăl tău îmi pare rău pentru pentru tine 😔
Dar trebuie sa fi tare și sa te gândești la bebelușul din burtica ta ca dacă tu suferi și nu ești bine nu e nici el ca simte și el totul și gândește te ca nici tatăl tău nu și ar fi dorit sa fi asa și nici bebelușul fi tare.
Îți doresc sa fi bine 😔😘
Venirea unui copil pe lume este cel mai frumos lucru
Nu ești singura o ai pe mama ta pe soțul tău și bebelușul și tatăl tău este în ceruri și te vede și este cu tine 😔😔