Cum pot scapa de insomnia nu dorm de o saptamina?

Insomnie

Postata de Doina cu o luna in urma.

De acum 3 ani mi sau inceput atacuri de panica

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Insomnia poate fi cauzata de o serie de factori, inclusi stresul, anxietatea, depresia, schimbarile de mediu, etc. Atacurile de panica pe care le-ati mentionat ar putea fi de asemenea un factor contribuitor.

Iata cateva recomandari care v-ar putea ajuta:

1. Creati un mediu de somn confortabil - Dormitorul dvs. ar trebui sa fie intunecat, linistit si cu o temperatura confortabila. Ati putea utiliza casti de somn sau un ventilator pentru a bloca zgomotele de fundal.

2. Respectati un program regulat de somn si trezire - Incercati sa va culcati si sa va treziti la aceeasi ora in fiecare zi, chiar si in weekenduri.

3. Evitati nicotina, cafeaua si alcoolul - Acestea pot interfera cu somnul.

4. Activitate fizica regulata - Exercitiul fizic poate ajuta la imbunatatirea calitatii somnului, dar evitati sa faceti exercitii cu cativa ore inainte de culcare.

5. Gestionati stresul si anxietatea - Tehnicile de relaxare, cum ar fi meditatia, respiratia adanca si yoga, pot ajuta la gestionarea stresului si anxietatii.

Pe langa aceste recomandari, asigurati-va ca discutati cu un medic sau cu un consilier pentru a aborda atacurile de panica. Psihoterapia cognitiv-comportamentala este adesea utilizata pentru a ajuta persoanele care sufera de atacuri de panica sau de alte probleme de sanatate mintala.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie sau https://www.clickmed.ro/medic/somnologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Insomnia-si-alte-tulburari-de-somn/iata-care-sunt-cauzele-insomniei_15328
sfatulmedicului.ro/Insomnia-si-alte-tulburari-de-somn/tratamentul-homeopat-ajutor-in-insomnii_16162

Doina

acum o luna

EU nu am primit raspuns