Vreau sa stiu daca baiatul are autism?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Utilizator11712481433 cu 4 saptamani in urma.

Bună ziua am un nepot care are 3 ani vor este dar are un verișor pe care acu îl iubește acum îl bate când face câte o p***ae zice e cuminte băiatul nu prea e atent când îl strigi câteodată când îl întrebi ceva nu înțelege zice "îîî

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

Bazat pe descrierea pe care ne-ati oferit-o, nu putem face un diagnostic de autism, deoarece doar un profesionist din domeniul medical poate interpreta aceste semne corect.

Autismul este o tulburare neurologica complexa care afecteaza abilitatile sociale, de comunicare si comportamentale, iar simptomele pot varia foarte mult de la o persoana la alta. In cazul nepotului dvs., ar putea fi recomandat sa va adresati unui specialist pentru o evaluare daca sunteti ingrijorat.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Autismul/autismul-investigatii-si-testari_8600
sfatulmedicului.ro/Autismul/autismul_14
sfatulmedicului.ro/Autismul/ghid-practic-de-terapie-in-autism_17127
sfatulmedicului.ro/Autismul/suportul-parintilor-in-calatoria-cu-autismul_19425