Sunt normale scurgerile maronii branzoase?

Contraceptie

Postata de Andreea cu 3 luni in urma.

In ziua a4-a a menstruatiei am avut contact neprotejat, a5-a zi spre seara am luat pastila de a doua zi. A trecut cam o saptamana de atunci si azi a aparut un fel de ciclu dar de culoare maro + inauntru am un tip de lichid branzos destul de mult.
Tin sa mentionez ca menstruatia imi dureaza de obicei cate o saptamana,vine regulat si abundent.
Din ce cauza poate fi acea scurgere maro inchegatabranzoasa ?

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Scurgerile maronii pot fi normale uneori, indicand pur si simplu faptul ca organismul tau elimina resturile de sange intarziat sau mai vechi de la ultima perioada menstruala. Insasi utilizarea pilulei de a doua zi ar putea provoca acest fel de scurgere.

Cu toate acestea, scurgerile branzoase pot indica adesea o infectie, cum ar fi candidoza vaginala sau vaginita bacteriana. Aceste infectii sunt destul de frecvente si pot fi tratate usor cu medicamente, dar necesita diagnostic si prescriptie medicala.

Ideea este ca schimbarile in aspectul sau mirosul scurgerii vaginale pot indica intotdeauna o problema de sanatate si ar trebui discutate cu un medic.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/secretiile-vaginale-cand-ar-trebui-sa-ne-ingrijorami_16966

Andreea

acum 3 luni

Este posibil ca pastila sa fi provocat a doua menstruatie chiar daca inainte cu 6 zile s-a sfarsit prima?!
Frica mea este sa nu fie din cauza unei posibile sarcini pentru ca sangele a venit in prima si a doua zi la pachet cu niste cheaguri mici ,mici de sange,semana cu acea scurgere branzoasa de culoare alba dar acum era rosie si parea a fi sange foarte solid dar neac***a miros
M-am exprimat gresit sunand "scurgere sub forma branzoaza"

Andreea

acum 3 luni

Fiind a3-a zi, s-a dovedit ca nu sunt doar"scurgeri" ci o cantitate indentica de sange ca si la menstruatie