Si a facut escapelle efectul?

Contraceptie

Postata de Utilizator11710993696 cu o luna in urma.

Daca colul uterin a coborat înseamnă ca si a facut efectul pastila escapelle? am luat o la 15 h dupa...

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Eficienta pilulei Escapelle scade de-a lungul timpului, insa luata in primele 24 de ore dupa contactul sexual neprotejat, eficienta este de peste 95%. Faptul ca colul uterin a coborat nu este un semn cert ca pastila si-a facut efectul, pentru ca acest lucru poate fi influentat de mai multi factori, inclusiv ciclul menstrual.

Pentru a fi sigura ca nu a aparut o sarcina nedorita, este recomandat sa efectuati un test de sarcina dupa 2-3 saptamani de la momentul contactului sexual neprotejat sau sa mergeti la un consult ginecologic.

In privinta simptomelor care apar dupa administrarea acestei pastile, ele variaza de la o femeie la alta. Unele femei pot avea sangerari intermenstruale (inaintea menstrei) sau pot simti o durere de intensitate mica spre moderata in partea de jos a abdomenului.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/indicatia-tratamentului-cu-pilula-contraceptiv_5233

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.