Scurgeri maronii zilnice dupa montare sterilet mirena?

Contraceptie

Postata de Utilizator11617376630 cu 3 luni in urma.

Am 2 luni de la inserare Mirena pentru o hiperplazie simpla fara atipii.
Cam 6 săptămâni scurgerile au fost tot zilnice, dar de culoare roșie....
De 3 săptămâni au devenit maronii, dar nu trece o zi fără a se manifesta
Am fost la control și dna dr a zis ca steriletul stă foarte bine, endometrul este extrem de subțire și sa aștept că se vor duce și aceste scurgeri în timp....
S-a mai confruntat cineva cu așa ceva? Mulțumesc pentru răspuns!

Raspunsuri (5)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Spotting-ul sau descarcarea de culoare maronie dupa montarea unui sterilet Mirena este o reactie normala pe care unii oameni o pot avea.

Reactia corpului la un corp strain, cum este steriletul, efectele hormonale ale steriletului si procesul de vindecare pot provoca aceste scurgeri. De obicei, aceste simptome ar trebui sa se diminueze dupa 3-6 luni de la inserare. Faptul ca scurgerea dumneavoastra a evoluat de la rosu la maro inseamna, de obicei, ca sangerarea este mai veche sau mai putin abundenta, ceea ce este un semn bun.

Dar ati mentionat ca sunt zilnice si persistente in ultimele 3 saptamani. Aceasta nu este de obicei o cauza majora de ingrijorare, deoarece medicul a verificat steriletul si a spus ca sta bine, endometrul este subtire si scurgerile ar trebui sa se opreasca in timp. Nu toata lumea are aceleasi efecte secundare, iar corpul fiecaruia se adapteaza in ritmul sau.

Totusi, daca persista prea mult timp si devine deranjanta pentru dumneavoastra, va sfatuim sa mergeti la medic pentru a vedea daca este nevoie de o alta forma de contraceptie sau pentru a verifica daca este altceva.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/metode-contraceptive-dispozitivul-intrauterin-sau-steriletul_10436

Adriana

acum 2 luni

Exact în acesi situație sunt și eu.În luna ianuarie mi lam pus acum îmi vine de 2 săptămâni bune.Mai mult scurgeri ca folosesc tampon de zi.

Utilizator11617376630

acum 2 luni

În acest moment sunt bine....dar au trecut aproape 3 luni până ce scurgerile au dispărut. Când și când, dacă îmi e rece sau fac efort fizic, mai observ mici pete.Probabil în timp toate se rezolva.Nu disperați și aveți multă răbdare! Sănătate!

Mimi

acum o luna

Ati avut și dureri asemănătoare cu cele de la menstruație când ați avut scurgerile de culoare roșie?
Am sterilet de o săptămână și astăzi, cand aproape s-au terminat scurgerile de culoare maronie au început iar cele de culoare roșie, cu niște dureri de burta.

Utilizator11617376630

acum o luna

Dacă îl aveți doar de 1 săptămâna este normal să mai resimtiti dureri.Mai durează pana când corpul se obișnuiește cu steriletul.