Sangerare dupa montare mirena?

Contraceptie

Postata de Utilizator11617376630 cu 4 luni in urma.

Am 46 de ani și de 3 săptămâni un sterilet Mirena montat in urma unei sangerari care nu s-a oprit nici după chiuretaj.
Sangerez în continuare, nu ca la început, dar exista sange pe absorbant sau când merg la baie.La control abia după sărbători voi ajunge.Precizez ca în iulie am avut un alt chiuretaj tot pt sangerare abundenta cu rezultatul hiperplazie simpla fara atipii. O părere avizata sau de la persoane care au avut aceleași reacții parca m-ar mai liniști.Multumesc!

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Sangerarea dupa montarea unui sterilet Mirena poate fi un efect secundar comun in primele saptamani sau luni dupa introducere. De obicei, aceasta sangerare ar trebui sa scada treptat in intensitate pe masura ce corpul se obisnuieste cu noul dispozitiv intrauterin.

Cu toate acestea, exista si posibilitatea ca sangerarea sa persiste pentru o perioada mai lunga de timp. Aceasta poate fi cauzata de mai multi factori, cum ar fi o posibila infectie, dezechilibre hormonale sau alte probleme medicale.

Este important sa consulti un medic in legatura cu aceasta problema pentru a obtine o evaluare si recomandari potrivite: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/totul-despre-contraceptie-ce-metoda-ti-se-potriveste_16293

Utilizator11696316020

acum 3 luni

Buna, eu am montat steriletul din 18.12.2023. Am avut mici sangerari dupa, iar la 12 zile dupa mi a venit ciclul, nu f abundent, dar destul. Am avut si tot felul de stari proaste, balonare, etc, dar astept sa ma obisnuiesc cu el. In functie de urmatoarea menstruatie voi lua legatura cu medicul. Mentionez ca am si 2 fibroame. Nu stiu daca influenteaza sau nu situatia.

Utilizator11617376630

acum 3 luni

Și eu am 1 fibrom micuț. La mine totul a pornit de la o hemoragie apărută în vară. Chiuretaj biopsic cu rezultat hiperplazie simpla fara atipii.Mi s-a recomandat să urmărim.4 luni nu a mai apărut menstruație, dar în noiembrie s-a repetat episodul hemoragic Endometrul gros de 15 mm, alt chiuretaj biopsic, numai ca acum sangerarea nu a mai dispărut.Si mi s-a montat acest Mirena.Sper să se obișnuiască organismul cu el și sa nu mai am asemenea probleme!