Pot rămîne însărcinată ?

Contraceptie

Postata de Utilizator11705929567 cu 3 luni in urma.

Buna ,am luat prima pastila Lindynette,și undeva peste o oră am ajut sex neprotejat,pot rămîne însărcinată? Va mulțumesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Din punct de vedere teoretic, nu ar trebui sa ramaneti insarcinata ac***a in vedere ca ati luat prima pastila anticonceptionala Lindynette si apoi ati avut o relatie sexuala neprotejata. Totusi, acest lucru poate varia in functie de multe alte factori, cum ar fi ciclul menstrual, sanatatea generala, si altele.

Desi pilula anticonceptionala are o eficacitate foarte mare atunci cand este luata corect si in mod regulat, niciun contraceptiv nu este 100% sigur. Va recomandam sa discutati cu medicul ginecolog pentru mai multe informatii si sa continuati sa luati pilula asa cum v-a fost prescrisa pentru a evita potentialele sarcini nedorite.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/anticonceptionalele-intrebari-frecvente_1186
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/anticonceptionalele-risc-vs-beneficii_19063