Contraceptivele Logest își mențin eficacitatea și pe perioada pauzei de 7 zile?

Contraceptie

Postata de Alexandra cu 3 luni in urma.

Bună seara, am o întrebare legată de eficacitatea contraceptivelor combinate Logest pe perioada pauzei de 7 zile. Sunt protejată în intervalul acestor zile sau trebuie să folosesc o metodă de contracepție suplimentară? Și în cazul în care nu sunt, după câte zile de la începerea unei noi cutii își vor face acestea efectul? Mulțumesc!

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Da, contraceptivele Logest isi mentin eficacitatea si pe perioada pauzei de 7 zile. Acest lucru este valabil atata timp cat ai luat corect pilulele in cele 21 de zile precedente si incepi noua cutie de pilule dupa exact 7 zile. Nu este nevoie sa folosesti o metoda de contraceptie suplimentara in aceasta perioada. In cazul in care uiti sa iei o pilula sau incepi noua cutie mai tarziu decat ar fi trebuit, efectul contraceptiv poate scadea si ar putea fi necesar sa folosesti o metoda de contraceptie suplimentara.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/metode-contraceptive_1025

Alexandra

acum 3 luni

Mulțumesc mult!:)