Va rog să-mi spuneti cum interpretati rezultatul histopatologic in urma biopsiei ?este vorba de can?

Cancer

Postata de Angy cu 2 luni in urma.

Buna ziua ! Va rog să-mi spuneti cu,este m interpretati rezultatul histopatologic in urma polipectomiei pe care am făcut-o cu doua săptămâni in urma ? Mi-au fost extirpati 2 polipi,(polip semipediculat de 15 mm si polip sesil de aprox 7 mm)
Rezultatul biopsiei este : polip colonic adenomatos tubular cu displazie epiteliala moderata (low - grade dysplazia) ptr primul polip iar ptr celalalt polip colonic adenomatos tubular cu displazie epiteliala moderata -fragment .(low grade dysplazia )

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Rezultatul acestei biopsii indica faptul ca polipii din colon sunt de tip adenomatos tubular. Adenomii sunt tumori care se dezvolta din celulele care captuseaza majoritatea organelor corpului nostru. Acestia pot fi benigni (non-cancerosi) sau maligni (cancerosi).

Displazia reprezinta o schimbare a formei sau a cresterii celulelor. In acest caz, exista o displazie epiteliala moderata, ceea ce inseamna ca celulele au inceput sa prezinte unele modificari, insa nu au evoluat inca pana la un stadiu canceros. Grad scazut se refera la faptul ca celulele anormale sunt putine si este improbabil sa se dezvolte intr-un cancer.

Cu toate acestea, este importanta supravegherea continua si trebuiesc efectuate investigatii suplimentare pentru a preveni dezvoltarea cancerului. Aceste rezultate nu indica prezenta cancerului de colon, dar indica faptul ca exista un risc crescut pentru dezvoltarea acestuia.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/polipii-colonici_544

Laurențiu

acum o luna

Cum ai rezolvat? Că și eu am la fel