Adenom tubulo vilos colonic cu leziuni de displazie de grad jos si leziuni asociate de tip prolaps ?

Cancer

Postata de Utilizator21711009526 cu o luna in urma.

Buna ziua. Am facut polipectomie pentru o formatiune polipoida cu dimensiuni de 1.6/1/1 cm.Rezultatul a fost: adenom tubulo vilos colonic cu leziuni de displazie de grad jos (displazie epiteliala simpla si focal moderata) si leziuni asociate de tip proplaps al mucoasei.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Rezultatul indica prezenta unei forme de polip colorectal, adica o crestere anormala a celulelor de pe suprafata colonului.
Adenomul tubulo-vilos este un tip de polip care poate fi, in unele cazuri, pre-canceros. Displazia de grad scazut indica o schimbare a celulelor care nu este normala, dar nu este nici cancer.

Pe de alta parte, leziunile de proplaps ale mucoasei se refera la o conditie in care mucoasa colonului este impinsa in afara.

Acest raport ar trebui interpretat in de medicul dumneavoastra specialist, care il va corela cu alte elemente clinice si paraclinice.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/polipii-colonici_544