Nodul tiroidian hipoecogen ?

Tiroida

Postata de Utilizator11713366904 cu 3 saptamani in urma.

Buna ziua! Mi s-a depistat un nodul tiroidian hipoecogen, cu margini nedefinite, materie care împinge capsula și cu microcalcifieri.
Dimensiunile nodulului sunt se 1.05/1.09/.09 cm. Glanda tiroida funcționează normal și nu are nicio problema, calcitonina fiind sub 2.
Am făcut o puncție cu ac fin, dar sunt puțin speriata de diagnostic.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Nodulul tiroidian hipoecogen este o formatiune la nivelul glandei tiroide care este mai inchisa la culoare pe imaginile de la ultrasunete, indicand ca este mai putin densa sau mai lichida. Marginea nedefinita arata ca nodulul are un contur neregulat, care poate fi semn de malignitate. Microcalcificarile sunt depozite mici de calciu care se pot forma in nodul si, de asemenea, pot sugera o posibila malignitate.

Insa, dimensiunile nodulului tau sunt sub limita la care se recomanda interventia chirurgicala (de obicei se intervine la noduli care depasesc 1 cm in dimensiune si prezinta caractere ecografice suspecte de malignitate). Faptul ca glanda tiroida functioneaza normal si calcitonina este sub 2 sugereaza ca nu ar trebui sa fie probleme grave.

Punctia cu ac fin este un pas foarte bun pentru a lamuri situatia. Aceasta procedura permite prelevarea de celule din nodul pentru a fi examinate la microscop, cea mai buna metoda pentru a confirma sau infirma prezenta unui cancer.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-tiroidei/nodulii-tiroidieni_880
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-tiroidei/cancerul-tiroidian_774

Utilizator11713366904

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Va mulțumesc frumos pentru explicație.

O zi frumoasă!