Daca am avut act sexual neprotejat după prima menstruație după avortul medicamento ce poate fi?

Sex si probleme sexuale

Postata de Utilizator11709965091 cu 2 saptamani in urma.

După ce am avut actul sexual a doua zi au apărut dureri de cap și vomă ce poate însemna aceasta?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Daca ati avut act sexual neprotejat dupa prima menstruatie dupa avortul medicamentos, ati putea fi din nou insarcinata, deoarece ovulatia poate avea loc inainte de urmatoarea menstruatie. De asemenea, este important de retinut ca nu sunteti protejata impotriva infectiilor cu transmitere sexuala.

Simptomele de durere de cap si voma pot avea multe cauze. Ar putea fi legate de o posibila noua sarcina, dar ar putea fi si simptome ale unei infectii, ale unei reactii adverse la medicamentul folosit pentru avort sau chiar efectul stresului sau anxietatii

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/cand-si-cum-se-poate-efectua-un-test-de-sarcinai_19272
sfatulmedicului.ro/Avortul/avortul-efecte-secundare_7820
sfatulmedicului.ro/Avortul/avortul-medicamentos-pregatire-riscuri-si-efecte-adverse_17449