Test de sarcina negativ?

Sarcina

Postata de Stoenescu Elena Roxana cu 3 luni in urma.

Bună seara azi mi am făcut un test de sarcina s-o mi a ieșit negativ soțul meu duoa 7 ianuarie și a dat drumul la fiecare contact sexual când ar trebui sa mi fac un test de sarcina menstruatia trebuie sa mi vina pe 3 februarie .ad dori un răspuns va rog imi doresc bebe am fost și la ginecolog mi am făcut și analize de secreție și papnicolau și au ieșit perfecte și ecografie dar acum îmi simt și sani tari și daia mi am făcut test de sarcina îmi puteți spune când trebuie sa fac test

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Daca testul de sarcina a iesit negativ, acesta ar fi trebuit sa fie facut la cel putin doua saptamani dupa contactul sexual. Testele de sarcina functioneaza prin detectarea hormonului hCG (gonadotropina corionica umana) in urina, un hormon care este prezent doar daca femeia este insarcinata. Daca testul a fost facut prea devreme, s-ar putea sa nu detecteze acest hormon. De asemenea, chiar si daca este efectuat la momentul potrivit, un test de sarcina poate da rezultate negative in cazul in care nivelul de hCG este prea scazut.

In cazul in care menstruatia nu vine pe data de 3 februarie, poti face un alt test de sarcina. De asemenea, daca simti simptomele sarcinii, cum ar fi sani umflati si durerosi, este recomandat sa mergi la doctor pentru un consult. In plus, este posibil sa fie nevoie de analize suplimentare de sange pentru a confirma sarcina.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/primele-semne-de-sarcina_10886