Test de sarcina negativ si sarcina?

Sarcina

Postata de Stoenescu Elena Roxana cu 3 luni in urma.

Bună seara am facutvazibun test de sarcina în seara asta și îmi arata negativ am făcut pe tel calculator re sarcina sinimi zice sa fac un test de sarcina pe 26 șah 7 februarie ca îmi arata calculatorul ca sunt insarcinata .acum cum fac sânii sunt tari și sensibili și am si vărsat ieri .acum ce trebuie sa fac

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Un test de sarcina negativ poate indica fie ca nu sunteti insarcinata, fie ca este prea devreme pentru a detecta nivelul de hCG (hormonul specific sarcinii) din urina. Daca ati facut testul prea devreme sau l-ati interpretat gresit, acesta poate arata negativ.

Cel mai bine ar fi sa asteptati pana la data propusa de calculatorul de sarcina si sa repetati testul.

De asemenea, este foarte important sa mergeti la un consult la medicul ginecolog pentru a exclude orice alta problema medicala sau tulburari hormonale care pot provoca aceste simptome.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/cand-si-cum-se-poate-efectua-un-test-de-sarcinai_19272
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/cauzele-rezultatelor-eronate-ale-testului-de-sarcina_17093