Test de sarcina? Data?

Sarcina

Postata de Stoenescu Elena Roxana cu 2 luni in urma.

Bună ziua dacă mi a venit menstruatia pe 24 ianuarie cand pot face un test de sarcina ca am simptome mi se pun dimineața cârcei, tot timpul mie foame chiar și noaptea ma dus des la baie și am sani puțin maibtari

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Primul semn de sarcina poate fi intarzierea menstruatiei. In cazul in care ciclul dumneavoastra este regulat si perioada normala de menstruatie a trecut, ar trebui sa efectuati un test de sarcina.

Daca ciclul menstrual vine la interval de 28 de zile, puteti face un test de sarcina incepand cu data de 7 februarie. Dar cel mai bine ar fi sa asteptati pana in 24 februarie sa fiti sigura ca rezultatul testului este fiabil. Simptomele pe care le descrii pot fi asociate cu sarcina, dar pot fi si semnale ale altor afectiuni.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/cand-si-cum-se-poate-efectua-un-test-de-sarcinai_19272