Sarcina sau nu.... ?

Sarcina

Postata de Ana cu 3 luni in urma.

Luna trecuta pe 6 decembrie am făcut sex neprotejat dar nu a ejaculat în mine și în 13 decembrie mi a venit ciclul normal, de obicei îmi regulat la 28 zile. Luna aceasta nu mi-a venit încă. As putea fi însărcinata dacă în prima lună după contact mi-a venit? Nu am nici un simptom. Am luat coldrex și nurofen de răceala.
În a câta zi de întârziere a ciclului se poate face testul de sarcina?

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Este putin probabil sa fii insarcinata daca in prima luna dupa contactul sexual neprotejat ti-a venit ciclul menstrual obisnuit. Totusi, daca ai intarziere a ciclului menstrual si iti faci griji, este recomandat sa faci un test de sarcina. Testul de sarcina poate fi facut incepand cu prima zi de intarziere a menstruatiei.

Daca testul este negativ si inca iti intarzie ciclul menstrual, ar trebui sa consulti un medic ginecolog pentru a exclude alte cauze de intarziere sau dereglari hormonale. Medicamentele pentru raceala pe care le-ai luat nu ar trebui sa influenteze aparitia ciclului menstrual

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/cand-si-cum-se-poate-efectua-un-test-de-sarcinai_19272

Gabriela Vanatoru

acum 2 luni

Bună ziua! Am făcut primul ecograf și medicul a concluzionat CRL=6,4MM=6 săptămâni + 3zile; SG 28 MM, sarcină 7 săptămâni. Nu țin minte ultimul CM când a fost și aș vrea să știu cu cât timp înainte de ecograf a avut loc concepția? Adică a luat în calcul prima zi din ultimul CM și în realitate vârstă sarcinii este cu patru săptămâni înainte de ecograf sau este așa cum a precizat în concluzii, 6 săptămâni+3 zile. Mulțumesc

Ana

acum 3 luni

Testul de sarcina e negativ.
Ce ar putea fi?