Sarcina cuTrompele legate?

Sarcina

Postata de Utilizator11710196176 cu o luna in urma.

Buna ziua! Am trompele legate de 3 ani, pana acum nu am avut probleme cu ciclul menstrual, acum luna martie nu mi-a venit menstruatia se poate sa fi ramas insarcinata?? Va rog un raspuns..

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Este destul de improbabil sa ramaneti insarcinata daca aveti trompele legate, deoarece aceasta procedura blocheaza sau inchide trompele lui Fallopi pentru a preveni trecerea ovulelor in uter.

Cu toate acestea, in cazul in care trompele nu au fost sectionate complet, sarcina poate aparea, fie ca o sarcina normala in uter, fie ca o sarcina ectopica (in afara uterului), ceea ce ar fi o urgenta medicala.

Exista insa si alte motive pentru care ciclul menstrual ar putea fi neregulat, inclusiv stresul, modificarile greutatii, probleme de tiroida sau menopauza precoce.

Iti recomandam sa iti faci un test de sarcina pentru a te asigura. Daca acesta iese negativ, dar tot nu iti vine menstruatia sau daca ai orice alt simptom neobisnuit, mergi la un medic pentru a verifica ce se intampla.

Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/tulburari-ale-ciclului-menstrual_1094
sfatulmedicului.ro/Menopauza/diagnosticarea-menopauzei-premature_11621
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/sterilizarea-femeii-ligatura-trompelor_1171
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/modalitati-de-prevenire-a-sarcinii-uterine-pilule-contraceptive-ligatura_990#Ligatura_trompelor
sfatulmedicului.ro/Infertilitate-feminina/inversarea-ligaturii-trompelor-uterine_9402

Utilizator11710196176

acum o luna

Multumesc mult.. asa am sa fac..