sant insarcinata?

Sarcina Hemoragii uterine Anticoagularea in timpul sarcinii Colul uterin in sarcina Sarcina extrauterina Ginecologie Greata varsaturi in sarcina Alimentatia in timpul alaptarii
+5
Vezi toate grupurile

Postata de MembruMobileApp1484127649 cu 7 ani in urma.

buna ziua va rog sa ma ajutati, ma numesc loredana si am 29 de ani ,pe data de 08 01 2017 am avut contact neprotejat cu logodnicul meu pe data de 09 01 mia venit ciclu pe data de 10 01 pe la pranz sa oprit iar pe data de 11 01 in jur de ora 9-00 a inceput o usoara sangerare ,e posibil sa fiu insarcinata? nu am facut un test deoarece nu doresc sa creez iluzji false prietenului meu dat fiind ca ne dorim extrem de mult un copil si incercam de 4 ani sa avem unul . va multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

In cazul tau, este posibil sa fi avut o sangerare de implantare, un fenomen destul de comun ce apare in momentul implantarii oului fecundat in peretele uterin, lucru care poate sa provoace o mica sangerare. Totusi, sangerarea de implantare poate fi la fel de bine confundata cu un ciclu menstrual neregulat. Pentru a fi sigura, este recomandat sa iti faci un test de sarcina.

Un test de sarcina acasa este foarte precis daca este utilizat corect, iar unele pot fi folosite chiar cu 4 zile inainte de ziua in care ar trebui sa inceapa urmatorul tau ciclu menstrual.

Desi inteleg frica ta de a-i crea prietenului tau asteptari nerealiste, este important sa discuti cu el si sa realizezi impreuna un test de sarcina atunci cand este momentul potrivit.

Iti recomand, de asemenea, sa ceri sfatul unui medic obstetrician-ginecolog, mai ales daca aveti dificultati in a concepe si daca ciclul tau menstrual este neregulat.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/nu-ratati-aceste-semne-timpurii-ale-sarcinii_19715
https://sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/primele-semne-care-anunta-sarcina_16006