rezultatul analiza dublu test?

Sarcina

Postata de Utilizator11707342158 cu 2 luni in urma.

Buna seara ma intereseaza si pe mine daca rezultatul la analiza dublu test poate sa dea eronat
?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Analiza dublu test, care se face in primul trimestru de sarcina, isi propune sa evalueze riscul ca fatul sa aiba anumite anomalii cromozomice, cum ar fi Sindromul Down sau Sindromul Edwards. Rezultatele acestui test pot fi influentate de mai multi factori, precum varsta mamei, greutatea acesteia, daca fumeaza sau nu, daca este diabetica, etc.

Este posibil ca acest test sa dea rezultate eronate, deoarece el nu este un test diagnostic, ci un test de screening. Asta inseamna ca el nu poate confirma prezenta unei anumite boli sau a unei anumite afectiuni, ci doar indica un nivel crescut de risc pentru aceasta.

Daca rezultatul dublu testului este "pozitiv", adica indica un risc crescut pentru anumite anomalii cromozomice, nu inseamna automat ca fatul are aceasta afectiune. In acest caz, se vor face investigatii suplimentare pentru a confirma sau infirma rezultatul.

In concluzie, da, este posibil ca rezultatul la analiza dublu test sa fie eronat, motiv pentru care, in caz de rezultate anormale, se recomanda efectuarea unor investigatii suplimentare. Consultarea unui medic genetician, poate fi utila in cazul acesta.

Daca doriti si o a doua opinie medicala, va recomandam sa alegeti medicul potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Mai multe informatii despre acest test si posibilitatea de a interpreta acest rezultat, aveti aici: https://sfatulmedicului.ro/analize/dublu-test-screening-prenatal-trimestrul-i_413

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Investigatii/testele-genetice-alunga-temerile-femeii-insarcinate-de-a-naste-un-copil-_11526
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/teste-si-analize-in-sarcina_11096
sfatulmedicului.ro/Boli-genetice/sindromul-down-si-monitorizarea-prenatala_1019
sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/sindrom-edward-edwards_6740