Poate ramane insarcinata?

Sarcina

Postata de Utilizator11707772969 cu 2 luni in urma.

in urma contactului sexual neprotejat mi s a rupt "ata" in ea urmata de sangerari in timpul actului ( nu mi am dat seama ca s a rupt ata ), nu m am terminat si nici nu era in perioada de ovulatie, insa nu a mai avut menstruatie de 31 de zile, ea are menstruatie regulata la 20-25 de zile, poate ramane insarcinata?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Chiar daca s-a produs o sangerare si nu ati ejaculat in interior, exista totusi o mica posibilitate ca partenera dumneavoastra sa ramana insarcinata. Aceasta se datoreaza faptului ca lichidul preseminal produs in timpul actului sexual poate sa contina spermatozoizi.
Iar legat de menstruatia intarziata, stresul, modificarea regimului alimentar sau anumite afectiuni pot cauza intarzieri.
Desigur, singurul mod sigur de a sti daca este insarcinata sau nu este sa faca un test de sarcina. Daca este pozitiv, trebuie sa isi faca programare la medicul ginecolog pentru confirmarea sarcinii si pentru controlul medical necesar.

Daca testul este negativ, dar menstruatia tot nu apare, este indicat un consult ginecologic pentru a descoperi cauza intarzierii.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru prietena dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/totul-despre-testele-de-sarcina_1326