Nu mi a venit mentruatia ,sunt insarcinata sau nu?

Sarcina

Postata de Romina cu 2 luni in urma.

Nu mi a venit menstruația din noiembrie și suntem în 5 februarie . Prietenul meu a ajaculat în mine de multe ori ,am tot făcut teste de sarcina dar toate îmi da negativ

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Absenta menstruatiei pe o perioada asa de lunga poate fi cauzata de diverse situatii, nu doar de sarcina. Faptul ca ati facut teste de sarcina care au iesit negative reduce posibilitatea unei sarcini.

Insa, pentru a fi sigura, cel mai bine este sa consultati un medic. Acesta poate face un examen fizic si poate recomanda efectuarea unor teste suplimentare.

De asemenea, absenta menstruatiei (sau amenoreea) poate fi cauzata de alte probleme medicale, cum ar fi sindromul ovarian polichistic, tulburarile tiroidiene sau tulburarile alimentare. Poate fi cauzata si de anumite medicamente sau de stres.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/de-ce-intarzie-menstruatia_13859
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/menstruatie-cand-semnaleaza-o-problema-de-sanatatei_7389