Klacid de 250 mg in sarcina?

Sarcina

Postata de Utilizator11711259183 cu o luna in urma.

Sunt însărcinată în 21 de săptămâni. Am fost la control la Secția Boli Infecțioase și doctorița mi-a pus diagnosticul de "sinuzită", scriindu-mi ca tratament pe rețetă antibioticul Klacid de 250 mg, 1 comprimat la 12 ore. Mentionez că dr a fost înștiințată ca sunt însărcinată. Întrebarea mea este dacă se ia în sarcină Klacid?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Klacid (claritromicina) este un antibiotic folosit pentru a trata diverse infectii bacteriene. Conform ghidurilor actuale, claritromicina poate fi folosita in timpul sarcinii, dar doar daca beneficiile depasesc riscurile potentiale. Desi studiile pe animale nu au aratat efecte daunatoare directe sau indirecte in ceea ce priveste toxicitatea reproductiva, lipsesc studii adecvate si bine controlate la femeile gravide. De aceea, este recomandat ca Klacid sa fie administrat in timpul sarcinii doar daca este absolut necesar.

Asadar, daca medicul dvs. a considerat ca tratamentul cu Klacid este cel mai indicat in situatia dvs., probabil a evaluat ca beneficiile acestuia depasesc potentialele riscuri.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Medicamentele-in-sarcina/antibioticele-in-sarcina_3750
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/sarcina-pe-saptamani_11078

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.