Exista sansa să fie o eroare iar sarcina mea sa nu fie oprita din evolutie??

Sarcina

Postata de Utilizator11707412332 cu 2 luni in urma.

În luna ianuarie am avut confirmarea printr-un test de sarcina ca sunt gravidă. Am zis că astept pana pe data când preconizam ca as avea 6 saptamani pentru a merge la un control ecografic, însă după aproximativ o săptămână am avut sangerari in cantități destul de mari pentru o femeie însărcinată. Am mers la spital și mi sa spus ca am un hematon și deci amenințare de avort și mi a prescris pastile și ovule de susținere a sarcini. Uitasem complet sa I spun doamnei doctor ca în urmă cu 2,3 zile am avut o căzătură destul de puternica pe spate,eu mai având un copil și jucandu ma cu el fotbal. Am mers la un alt doctor care urma sa-mi și monitorizeze sarcina dar a avut același prognostic și mi a recomandat sa revin după o săptămână. Azi s a făcut săptămână iar rezultatul m-a dezamăgit complet, încă am speranța că poate fi o eroare. Lipsa activități cardiace, sarcina oprita din evolutie. Maine m-a programat la avort, eu sper ca mâine înaintea avortului sa mi mai facă un eco care să dezmintă ideea de a fi pierdut sarcina. Exista oare șansa unei erori ecografice?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

In medicina, exista intotdeauna posibilitatea unei erori, insa in cazul ecografiilor, acestea sunt relativ rare. Ecograful este un instrument de diagnosticare destul de precis, mai ales cand vine vorba de activitatea cardiaca a fatului. Daca activitatea cardiaca nu a fost detectata la doua ecografii consecutive efectuate de medici diferiti, este putin probabil ca diagnosticul sa fie gresit. Acest lucru nu inseamna ca nu puteti solicita o a treia parere sau un alt tip de investigatie. Orice decizie ar trebui luata in urma unei discutii cu medicul dumneavoastra.

In situatia in care ati fost deja programata pentru interventie, medicul cel mai probabil a considerat toate alternativele si a ajuns la concluzia ca acesta este tratamentul cel mai potrivit.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Avortul/avortul-spontan-pierderea-spontana-a-sarcinii_1051
sfatulmedicului.ro/Avortul/cauzele-genetice-ale-avortului-spontan-numar-anormal-de-cromozomi_1139