Dureri de burta in sarcina?

Sarcina

Postata de Stoenescu Elena Roxana cu 3 luni in urma.

Bună dimineața ce pot lua dacă am dureri de burta și sunt insarcinata si sunt și constipata și am luat un nospa și tot ma doare și am niște gaze rau ce pot lua ca să nu mă mai doara

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Durerile de burta in timpul sarcinii pot fi adesea rezultatul constipatiei sau a gazelor, asa cum ati mentionat. Nospa poate fi folosit pentru a ameliora crampele, dar este important sa discutati cu medicul inainte de a lua orice medicament in timpul sarcinii.

In ceea ce priveste constipatia, este bine sa includet in dieta dumneavoastra mai multe fibre, sa beti multa apa si sa faceti miscare. Daca aceste sfaturi nu functioneaza, medicul va poate recomanda un laxativ bland.

Totusi, daca durerea persista sau se agraveaza, este foarte important sa consultati un medic imediat pentru a exclude orice alte probleme posibile.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Cum-sa-te-ingrijesti-in-sarcina/alimentatia-in-timpul-sarcinii_1093
sfatulmedicului.ro/Vitamine-si-minerale/remedii-naturale-pentru-constipatie_19093