După 3 extrauterine pot să mai rămân însărcinată normal ?

Sarcina

Postata de Cristina cu o luna in urma.

Bună seara . Ultimul ciclu menstrual pe data de 20/2/2024 . Am făcut 3 teste de sarcină pe data de 25 martie și toate fiind pozitive! Doar k în trecut am avut 3 sarcini extrauterine și sunt preocupată ! Prima sarcină fiind în anul 2017 ianuarie, am fost operată și mi-a fost scoasă trompa stângă . În anul 2020 am rămas însărcinată și am născut un băiețel perfect sănatos prin cezariană! În anul 2022 luna mai altă sarcină extrauterină tratată cu Metro trucat și în luna decembrie același an altă sarcină extrauterină, iarăși tratată cu metrotrixat . Acum rezult însărcinată și mă sperie gândul ca să nu fie la fel . Medicul mi-a zis k pot fi la risc dar am mai dat o șansă poate Dumnezeu este mare !!!

Raspunsuri (12)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Dupa 3 extrauterine puteti ramane insarcinata normal, dar riscul de a avea o alta sarcina extrauterina este destul de mare, datorita istoricului dvs.. Cu toate acestea, faptul ca ati reusit sa aveti o sarcina normala intre sarcinile extrauterine este un semn bun.

In aceasta situatie, medicul poate decide sa va monitorizeze mai atent pe parcursul acestei sarcini din cauza istoricului dvs. medical.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-asociate-sarcinii/sarcina-ectopica-simptome-complicatii-si-tratament_15115

Va dorim o sarcina usoara!

Mihaela

acum o luna

Sa va trăiască și doamne ajuta sa fie bine 😘

Cristina

acum o luna

Mulțumesc mult . Dumnezeu să ajute la toate femeile ce își doresc să aibă Copilași !! Pe data de 2 aprilie merg să dau sânge
Si pe 16 aprilie am programare la ginecolog . Sper din tot sufletul să fie bine. Băiatul meu tare își dorește un frate 😊❤️

Mihaela

acum o luna

Sa de-a Dumnezeu Cristina sa fie totul bine doamne ajuta ca și eu îmi doresc din tot sufletul meu sa rămân însărcinată ca și fetita mea de 3 ani ii este foarte drag de copii mici și îmi doresc și eu sa rămân însărcinată doar ca cu ea am rămas după 4 ani însărcinată cu pastile.
Sa dea Dumnezeu sa ne auzim cu bine 😘😘😘😘❤️❤️❤️❤️

Mihaela

acum o luna

Îmi scri și mie Cristina sa știu cum ești te pup draga mea 😘😘😘

Cristina

acum o luna

Mulțumesc draga mea Mihaela ☺️❤️tinemi pumnii

Mihaela

acum o luna

Ți țin Cristina draga mea și ma rog la Dumnezeu sa fie totul bine 😘😘😘😘❤️❤️❤️
Îmi scri și mie dacă vrei sa știu cum ești și cum e bebelușul 😘😘😘❤️❤️❤️va pup și sa aveți grija de voi Dumnezeu sa va binecuvânteze 😘😘😘❤️🙏🙏🙏

Cristina

acum o luna

Multumesc mult pentru susținere și Dumnezeu să te ajute și pe tine să mai faci un bebeluș !!! Te pup și te cuprind !!! Neapărat o să scriu ce mi s-a spus la doctor . Nu văd ora să fac vizita ! Seară bună 😘🥰

Mihaela

acum o luna

Cu mare drag și eu te pup doamne ajuta și la mine și la tine abia aștept sa îmi scri sa vad cum ești. O seară bună Cristina doamne ajuta 😘😘😘❤️❤️❤️

Cristina

acum 3 saptamani

Dragă Mihaela astăzi m-am trezit cu dureri și am dat fuguța la spital din păcate este tot extrauterină și cred k astati mă operează și îmi scoate și trompa dreaptă !! 🥲foarte trist și urata situație , eu am sperat până în ultimul moment dar nimic 😣😣😣

Mihaela

acum 2 saptamani

Bună draga mea Cristina tocmai acum am văzut ca mi-ai scris îmi pare nespus de rău pentru tine 😭îmi doream din tot sufletul meu sa îmi dai vesti bune știu că e o situație grea în momentele astea pentru tine și știu cum te simți ca nu îți este ușor sa treci asa ușor peste dar Dumnezeu te va ajuta sa fi bine 😔😭❤️
Acum cum ești draga mea cum te simți te au operat?😔

Mihaela

acum 2 saptamani

Abia așteptam să îți scriu pe 16 aprilie sa vad cum ești 😔