Buna ziua! Puteti sa-mi explicati va rog ce reprezinta HCG 14000? Cite saptamini de sarcina am?

Sarcina

Postata de Utilizator11706016703 cu 3 luni in urma.

Si la cite saptamini e necesar de adresat la ginecolog si de facut ecografie? Ultima menstruatie a fost pe data de 16 decembrie.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua!

HCG (gonadotropina corionica umana) este un hormon produs de celulele care formeaza placenta, fiind foarte important in sarcina. Nivelul tau de HCG, 14000, este tipic pentru o sarcina intre saptamanile 5 pana la 6.

Cu toate acestea, este important de retinut ca aceste valori pot varia considerabil de la o femeie la alta si de la o sarcina la alta. De asemenea, nivelul de HCG nu poate determina cu exactitate varsta gestationala (numarul de saptamani de sarcina) sau numarul de bebelusi pe care ii purtati .

Prima vizita pre-natala la ginecolog este recomandata in general sa aiba loc intre saptamanile 8 si 10 de sarcina. In cadrul acestei consultatii, medicul va realiza adesea o ecografie pentru a verifica starea sarcinii.

Daca ultima ta menstruatie a fost pe 16 decembrie, atunci esti probabil in jurul saptamanii 8 de sarcina la data curenta. Dar pentru a primi cele mai exacte informatii, trebuie sa te consulti cu un medic ginecolog.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/totul-despre-testele-de-sarcina_1326