As dori sa raman din nou insarcinata?

Sarcina

Postata de Utilizator11710391841 cu o luna in urma.

Acum un an am avut o sarcina extrauterina fara nici o problema sau complicati totul a parcurs normal dar de atunci incercam de un an si numai raman gravida.Ce este de facut?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

In primul rand, este important sa va acordati timp sa va vindecati dupa o sarcina extrauterina. Fiecare femeie este diferita, iar pentru unele, poate dura mai mult timp sa conceapa din nou.

Daca a trecut un an si nu ati reusit sa ramaneti din nou insarcinata, este recomandat sa consultati un medic sau un specialist in fertilitate. Acesta ar putea efectua mai multe teste pentru a determina daca exista probleme care va pot ingreuna sarcina, cum ar fi probleme cu ovulatia sau cu trompele uterine.

In functie de rezultate, tratamentul poate varia - de la medicatie pentru a stimula ovulatia, pana la interventii chirurgicale sau tehnici de reproducere asistata.

Inainte de toate, este important sa aveti o abordare echilibrata: alimentatie sanatoasa, evitarea stresului si a oboselii, exercitii fizice moderate, renuntarea la fumat si la alcool, daca este cazul.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-asociate-sarcinii/sarcina-ectopica-simptome-complicatii-si-tratament_15115
sfatulmedicului.ro/Reproducerea-umana-asistata/cresterea-fertilitatii-metode-pentru-a-ramane-mai-usor-insarcinata_5281

Va dorim mult succes!