Ce aș putea face în privinta asta?

Sanatatea mentala

Postata de Vlad cu 8 luni in urma.

Bună! De ceva vreme am probleme cu concentrarea și memoria, nu îmi mai aduc aminte din ce învăț și asta îmi cauzează grav viața de student prin nepromovarea de examene. Pe lângă anxietatea socială sunt tot mai irascibil, mă simt fără vlagă si tot obosit și am tendința de a dormi cât mai mult.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Este important sa acordati atentie sanatatii dumneavoastra mintale si sa luati masuri pentru a imbunatati concentrarea, memoria si starea generala.

Cateva recomandari in acest sens:

Consultati un specialist: Cel mai indicat ar fi sa consultati un medic sau un psiholog pentru a va evalua starea si a identifica cauza acestor simptome. Ei vor putea sa ofere un diagnostic precis si recomandari adecvate pentru tratament sau interventii suplimentare.

Adoptati un stil de viata sanatos: Asigurati-va ca aveti un regim alimentar echilibrat, bogat in nutrienti esentiali pentru creier si energie. Includeti in rutina dumneavoastra de zi cu zi activitatea fizica regulata, deoarece exercitiul poate imbunatati memoria si concentratia. Incearcati sa aveti un program de somn regulat si asigurati-va ca dormiti suficient.

Organizeazati-va si planificati-va timpul: Creeati-va un program de studiu structurat si eficient. Stabilesti obiective specifice si impartiti sarcinile in bucati mai mici si mai usor de gestionat. Folositi tehnici de invatare eficiente, cum ar fi recapitularea regulata a materialului, luarea notitelor si invatarea activa, pentru a va imbunatati memoria si concentrarea.

Gestionarea stresului si relaxare: Incercati sa implementati tehnici de relaxare, cum ar fi meditatia, yoga sau respiratia profunda, pentru a va mentine stresul sub control. Identificati activitati care va aduc bucurie si va relaxeaza si efectuati-le regulat pentru a va imbunatati starea de spirit.

Sprijin social: Vorbesti despre problemele dumneavoastra cu prieteni sau membri ai familiei.

Va recomandam sa va programati la un medic neurolog: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Sanatatea-mentala/suferi-de-lipsa-de-concentrare-si-capacitate-de-memorare-scazutai_16655
sfatulmedicului.ro/Boala-Alzheimer-si-alte-boli-degenerative/cum-sa-scapam-de-problemele-de-memorie_361