Cum poate scapa de harait?

Refluxul gastroesofagian

Postata de Glodeanu Corina cu 2 luni in urma.

Am un copil de 5 ani ,și de câteva săptămâni are o haraiala, nu este răcit,dar tot timpul se aude la el ca haraie! Ce ar putea avea?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Este posibil ca acea haraitura sa fie cauzata de o alergie, reflux gastroesofagian sau iritatia gatului din alte motive. De asemenea, poate fi un tic nervos, in care copilul a inceput sa haraie involuntar.

Multe dintre aceste probleme pot fi rezolvate cu modificari simple ale stilului de viata, cum ar fi schimbarea dietei sau evitarea alergenilor. Daca nu se amelioreaza, este esential sa discutati problema cu un medic.

Unele medicamente sau tratamente pot ajuta, in functie de cauza haraitului. Spre exemplu, daca este cauzat de reflux gastroesofagian, este posibil sa se recomande modificarea dietei sau utilizarea medicamentelor pentru aciditate.

Recomandarea noastra este de a va planifica o vizita la un medic pediatru.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru fiul dvs: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/pirozis-si-boala-de-reflux-gastro-esofagian-la-copii-si-bebelusi_5742
sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/refluxul-gastric-si-boala-de-reflux_19870

Glodeanu Corina

acum 2 luni

Mulțumesc frumos!