Ce inseamna asta?

Refluxul gastroesofagian

Postata de Utilizator11709340050 cu 2 luni in urma.

Seara in general cand stau relaxat, simt ca din mijlocul pieptului pana in gat mi se taie respiratia timp de 1-2 secunde. Tin sa mentiionez ca nu fumez (nu am incercat niciodata), dupa acel moment simt ca si cum ma arde ceva in gat, ca si cum ar fi ceva voma sau ceva. Eu am si anemia si din cand in cand mai fac si une atacuri de panica. Am 14 ani.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrii pot indica diferite probleme de sanatate.

E posibil sa fie cauzate de reflux gastroesofagian sau de atacurile tale de panica. Refluxul gastroesofagian apare atunci cand acidul stomacului revine in esofag, cauzand arsuri la nivelul pieptului si gatului.

Pe de alta parte, atacurile de panica pot provoca o serie de senzatii fizice neplacute, inclusiv senzatia de lipsa de aer.

Este important sa discuti aceste simptome cu un medic de specialitate. La varsta ta sunt si schimbari hormonale care ar putea influenta starea ta de sanatate. Anemia ta poate fi de asemenea un factor ce alimenteaza aceste senzatii, dar doar un medic te poate evalua si diagnostica in mod corespunzator.

Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/boala-de-reflux-gastroesofagian_546
sfatulmedicului.ro/Anxietate-si-atac-de-panica/atacul-de-panica-si-tulburarea-de-panica_16

Iti dorim multa sanatate!