Am o problema..nu înțeleg ?

Psihologia cuplului

Postata de Maria Elena cu 2 luni in urma.

Am vorbit 3 luni de zile cu o persoana zilnic.urma sa ne vedem dar nu s a mai întâmplat ptr ca el a ales sa se retragă motivând ca el nu mai știe ce sa facă mai departe... Nu înțeleg de ce a ales acest lucru avea sentimente și i a fost teama de ele.. Se îndrăgostise și nu mai știa ce sa facă mai departe?.. De ce a ales fuga? Va rog ajutați ma cu un răspuns

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Este posibil ca aceasta persoana sa aiba probleme cu angajamentul sau sa fie confuza in ceea ce priveste sentimentele sale. Este de asemenea posibil sa se teama de ideea de a fi ranit sau de a rani pe cineva. Cea mai buna solutie este sa discutati deschis despre aceste lucruri si sa incercati sa intelegeti perspectivele reciproce.

Alege un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Psihologia-cuplului/cand-este-timpul-sa-incheiati-o-relatiei_9194
sfatulmedicului.ro/Psihologia-cuplului/6-semne-ca-relatia-s-ar-putea-incheia_11482

Clinica Hope

acum 2 luni

Este posibil ca persoana respectivă să fi avut diverse motive pentru a se retrage și alegerea lor poate fi influențată de experiențele, temerile sau incertitudinile lor personale. Uneori, oamenii se simt copleșiți de sentimente puternice și pot reacționa prin retragere pentru a evita sau gestiona aceste emoții.

Este important să recunoștem că nu avem întotdeauna control asupra acțiunilor sau deciziilor altor persoane și că fiecare individ reacționează diferit în fața situațiilor dificile sau emoționale.

În astfel de situații, este util să ne concentrăm pe propriile noastre emoții și nevoi, să ne acordăm timp pentru vindecare și să căutăm sprijin din partea celor dragi sau a unui profesionist în domeniul sănătății mintale, dacă este necesar.