Rezultat RMN, ce poate însemna, urmează și programare la medic pentru interpretare ?

Migrena

Postata de Utilizator11707515328 cu 3 luni in urma.

Am realizat un RMN pentru migrene și de control și a ieșit acest rezultat, ce este cu aceea leziune ? Am dureri de cap destul de des, nu insuportabile, care cedează ușor la medicație , purtătoare de ochelari diagnosticată cu hipermetropie de copil. Rezultat RMN : O leziune micronodulară ovalară cu diametru de 0,4 cm în hipersemnal T2 FLAIR DWI, hiposemnal T1, non-gadofilă în substanţa albă periventriculară frontal anterioară stg..
Structuri cerebrale infratentoriale fără modificări patologice.
Spaţii lichidiene intra şi extracerebrale de aspect normal.
Hipofiză, orbite de aspect normal.
Fără priză de SDC patologică.
Aspect normal al celulelor mastoidiene.
Sinus frontal dr. hipoplazic; fără procese la nivelul sinusurilor paranazale. Concha bullosa cornet nazal mijlociu dr..
Mulțumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Rezultatul pe care il descrieti este destul de tehnic si complex, dar in termeni simpli, pare sa indice existenta unei mici leziuni sau anomalii in creier.

Leziunile micronodulare sunt adesea benigne (non-canceroase) si pot aparea ca rezultat al diverselor conditii de sanatate, inclusiv migrenele.

Cu toate acestea, este important sa discutati aceste rezultate cu un medic, care va poate ajuta sa intelegeti mai bine ce inseamna aceste rezultate pentru sanatatea dumneavoastra.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Cefaleea-si-migrena/migrena-tipuri-stadii-cauze-factori-de-risc-simptome-diagnostic-tratamen_311

Va dorim multa sanatate!