Cat de indicat este sa iei Sumacta?

Migrena Durere de cap Preventie migrena Tratament migrena Migrena de trohlee
+2
Vezi toate grupurile

Postata de MembruMobileApp1489862973 cu 7 ani in urma.

Buna!
Am 22 de ani iar de la 16-17 ani am migrena cel putin o data pe luna. De curand am fost la un medic neurolog care mi-a prescris 2 pastile la interval de 15 min in timpul crizei de Sumacta 50mg fara sa-mi faca analize.
Cand iau medicamentul sunt ca o leguma, nu mai sunt in stare de nimic.
Sunt sanse sa fie migrenele de la pilulele contraceptive?
Exista o alta alternativa pentru a scapa de crize?
Va multumesc anticipat1

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Sumacta este un medicament des utilizat in tratamentul crizelor de migrena. Este considerat sigur, dar ca orice medicament, poate avea efecte secundare. Unele persoane pot simti o stare de oboseala, slabiciune sau somnolenta dupa administrare, ceea ce este normal pana cand corpul se obisnuieste cu medicamentul. Daca aceste simptome persista sau se inrautatesc, ar trebui sa va adresati medicului dumneavoastra.

Potrivit mai multor studii, exista o legatura intre migrena si utilizarea pilulelor contraceptive, deoarece acestea pot creste nivelul de estrogen din corp, care poate declansa migrenele. Daca suspectezi ca acesta este cazul, asigura-te ca discuti acest lucru cu medicul tau.

Mai exista si metode alternative pentru a preveni sau controla migrenele, cum ar fi modificarea stilului de viata (hrana sanatoasa, exercitii fizice regulate, somn suficient), terapie cognitiv-comportamentala sau medicamente profilactice.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/factorii-care-reduc-eficienta-anticonceptionalelor_7792
https://sfatulmedicului.ro/Cefaleea-si-migrena/tratamente-si-remedii-alternative-pentru-migrene_12985