De ce nu se opresc sangerarile dupa avortul medicamentos??

Intrerupere de sarcina

Postata de Utilizator11702397683 cu 4 luni in urma.

Pe data de 18 octombrie am facut întrerupere de sarcina cu pastile am luat prima pastila de medabon și după următoarele 4 intravaginal și am avut scurgeri de atunci pana acum .Am mers de 2 ori la medicul care mi-a prescris pastile și a spus ca totul este ok.dar tot continua sângerările.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Sangerarile pot fi normale dupa o astfel de procedura, dar este important sa fie monitorizate de catre medicul care v-a prescris pastilele.

Daca medicul v-a asigurat ca totul este in regula si sangerarile nu sunt abundente sau insotite de alte simptome alarmante, este posibil ca acesta sa fie un efect secundar normal al medicamentului si sa continue pentru o perioada de timp.

Cu toate acestea, pentru a fi siguri si pentru a va asigura ca totul este in ordine, va recomandam sa contactati medicul dumneavoastra pentru a-i comunica situatia actuala si a obtine o a doua opinie. El poate sa va ofere o evaluare mai detaliata si sa va explice in detaliu de ce continua sangerarea si cat timp ar trebui sa dureze.

Asigurati-va ca intelegeti instructiunile medicului privind ce simptome trebuie sa monitorizati si ce sa faceti in cazul in care apar complicatii sau manifestari neobisnuite.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Avortul/avortul-medicamentos-pregatire-riscuri-si-efecte-adverse_17449
sfatulmedicului.ro/Avortul/avortul-ce-riscuri-presupunei_17858