De ce nu te poți trezi noapte din somn dacă in casa este galagie ?

Insomnie

Postata de Ioana cu 8 luni in urma.

Și cum pot scăpa de aceasta problema

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Nu te poti trezi din somn in cazul in care in casa este galagie pentru ca sunetul nu are capacitatea de a trezi in mod direct pe cineva dintr-un somn profund. Creierul uman are un sistem de filtrare a sunetului in timpul somnului, astfel incat sa ne protejeze de stimuli inofensivi si sa ne permita sa continuam sa dormim. Cu toate acestea, sunetele puternice sau repetitive, ar putea provoca o trezire partiala sau trecerea intr-o etapa mai usoara a somnului, ceea ce poate perturba calitatea si durata somnului.

Este important sa ai un mediu de somn linistit si confortabil pentru a te asigura ca obtii un somn odihnitor si recuperator.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Oboseala-cronica/ce-este-somnul-remi_17709