Ce ar putea fi ?

Infectie vaginala

Postata de A-WELLNESS cu 2 luni in urma.

Am fost diagnosticata cu polipi in vagin in urma cu 7 ani. Nu am facut tratament deloc. Cateodata, am simtit durere in acesti ani, dar am neglijat. La contact sexual, si dupa contact, am dureri, nu foarte mari, dar suparatoare. Am insa si zile cand ma doare fara sa am contact. Mentionez ca am 63 de ani iar activitate sexuala am doar foarte rar din aceste motive(o data la doua-trei luni). Nu am mai facut control ginecologic de vreo 5 ani. Acum sunt ingrijorata. Secretia de acum este ceva prea diferita si foarte mirositoare. Am cautat pe internet si am gasit pareri pro, dar si contra spalaturilor vaginale cu bicarbonat. Ar fi o solutie? Nu vreau sa fac mai rau. Multumesc pentru raspuns.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrieti - secretie vaginala galben-verzuie, urat mirositoare, durere in timpul sau dupa contactul sexual - pot indica o infectie vaginala, cum ar fi vaginoza bacteriana sau o boala cu transmitere sexuala. Polipii vaginali pot provoca, de asemenea, secretie anormala si durere, dar aceasta nu este neaparat urat mirositoare. Este important sa va adresati unui medic ginecolog pentru diagnostic si tratament, cat mai curand posibil. Neglijarea unei infectii poate duce la complicatii serioase.

In ceea ce priveste spalaturile vaginale cu bicarbonat, este important de stiut ca acestea pot perturba echilibrul natural al bacteriilor din vagin si pot agrava o infectie existenta. De asemenea, ele nu vor trata cauza de baza a simptomelor pe care le aveti.

Internetul poate oferi multe informatii utile, dar nu este un substitut pentru consilierea profesionala de la un medic.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/cat-de-periculoase-pot-fi-infectiile-vaginalei_16290
sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/topul-celor-mai-eficiente-remedii-naturale-contra-infectiilor-vaginale_15306
sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/cum-puteti-scapa-de-infectiile-genitalei_16907

Va dorim multa sanatate!