Sangerare de 5 zile peste sarcina in primul trimestru?

Hemoragii uterine

Postata de AlxBu cu o luna in urma.

Buna ziua, am facut teste de urina si a iesit 2 liniute cu o linie putin mai deschisa la culoare, ieri am facut dozarea Hcg si a iesit 54,9., voi face maine a doua analiza. Nu am nici o durere si singurul simptom este ca ma dor sanii si s-au marit. Dar am sangerare care a venit exact in data cand trebuia sa imi vina menstruatia si curge putin o culoare deschisa spre roz, care dureaza de 5 zile. Un sfat va rog poate fi avort spontan sau sarcina extrauterina?
Va multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Sangerarea in timpul sarcinii, mai ales in primul trimestru, poate fi cauzata de mai multe motive, inclusiv avortul spontan sau o sarcina extrauterina. Cu toate acestea, este important de mentionat ca unele femei experimenteaza ceea ce este cunoscut sub numele de "sangerare de implantare" - care poate aparea atunci cand embrionul se implanteaza in peretele uterului - si acest lucru este adesea confundat cu menstruatia.

Rezultatele testului hCG pe care le-ati mentionat sunt, de asemenea, importante. Valorile hCG difera substantial intre femei si intre sarcini la aceeasi femeie. Cu toate acestea, in mod tipic, nivelul hCG ar trebui sa creasca in mod substantial in primele saptamani de sarcina.

Un examen ecografic poate infirma sau confirma prezentarea unei sarcini extrauterine sau a unui avort spontan. Prin urmare, va recomandam sa mergeti la medic pentru o evaluare.

Daca sangerarea continua, nu ezitati sa mergeti la camera de garda a unei maternitati .

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra:
https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-asociate-sarcinii/sangerarea-in-timpul-sarcinii_9608
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-asociate-sarcinii/sarcina-ectopica-simptome-complicatii-si-tratament_15115

Va dorim multa sanatate!