Briviact in sarcina?

Epilepsie

Postata de Ale cu 2 saptamani in urma.

Am început sa administrez Briviact și as vrea sa știu dacă pot sa rămân însărcinată? De alăptat, știu ca nu am voie.

Va rog frumos sa îmi răspundeți! Mi-ar fi de un mare ajutor!

Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Briviact (cu substanta activa brivaracetam) este un medicament utilizat in tratamentul epilepsiei. Conform informatiilor oferite de producator, este recomandat ca femeile aflate la varsta fertila si care urmeaza tratament cu Briviact sa utilizeze metode contraceptive eficiente. Nu exista date suficiente despre efectele Briviact asupra dezvoltarii fatului in timpul sarcinii.

Daca luati tratament cu Briviact si planuiti sa ramaneti insarcinata sau descoperiti ca suntetiinsarcinata, trebuie sa discutati urgent cu medicul dvs.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Epilepsia-si-Convulsiile/epilepsia-cauze-simptome-tratament_310
sfatulmedicului.ro/Epilepsia-si-Convulsiile/convulsiile_7588
sfatulmedicului.ro/epilepsia-si-convulsiile/