daca nu am avut sedinta de fizioterapie ?

Durere postoperatorie

Postata de MembruMobileApp1484866292 cu 7 ani in urma.

buna seara ,sunt Madalin am 26 de ani dintr-un accidend caznic tendoanele 2 , 3 4 . de la mana stanga au fost taiate am 4 saptamani decand am fost operat , doctorul plastician a spus ca dupa aceste 4 saptamani imi va da atela jos dar va trebuii sa fac si niste sedinte de fizioterapie .pe care eu nu leam facut le pot face acasa singur ? imi voi revenii daca nu fac aceste sedinte ? dupa cat timp voi putea misca degetele ca inainte ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o zi

Buna ziua,

Daca nu ai urmat sedintele de fizioterapie prescrise de medic dupa o astfel de interventie, e posibil ca recuperarea ta sa fie afectata. Fizioterapia te ajuta sa redobandesti forta si mobilitatea in mana. Daca nu ai urmat aceste sedinte, recuperarea poate fi mai lenta si poti avea dificultati in efectuarea unor miscari specifice.

In unele cazuri, poti efectua exercitii de fizioterapie acasa, dar acestea trebuie sa fie recomandate de un medic sau un terapeut specializat. Nu e recomandat sa demarezi un program de astfel de exercitii pe cont propriu, fara a avea cunostinte medicale.

Nu putem spune cu certitudine daca iti vei reveni complet la normal daca nu faci aceste sedinte, acest lucru depinde de fiecare persoana in parte. Cu toate acestea, sfatul general este sa urmezi recomandarile medicilor pentru a asigura o recuperare optima.

Timpul de recuperare dupa o astfel de interventie poate varia, in functie de gravitatea initiala a afectiunii si de stilul tau de viata. Este posibil sa dureze de la cateva saptamani pana la cateva luni

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/kinetoterapie

Articol de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Artrita/10-exercitii-pentru-maini-care-amelioreaza-durerile-articulare_12515