Antidepresivele și berea fără alcool?

Depresie

Postata de Utilizator11712675158 cu 3 saptamani in urma.

Salut am și o întrebare , afectează cu ceva dacă beau bere fără alcool când iau antidepresive ??? Am întrebat medicul și mi-a zis ca n-au nici o legătură . Voiam să văd mai multe păreri
Iau anxiar și brintelix
Mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Daca medicul dvs. v-a spus ca nu exista nicio legatura intre antidepresivele pe care le luati si berea fara alcool, atunci este foarte posibil sa fie asa.

Anxiar si Brintelix, antidepresivele pe care le luati, nu au contraindicatii specifice cu consumul de bere fara alcool, dar depinde si de fiecare organism in parte cum interactioneaza medicamentele cu alte substante.

E important sa discutati cu medicul dvs. despre orice schimbari sau efecte secundare pe care le observati.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Alcoolul/antidepresivele-ajuta-barbatii-sa-scada-consumul-de-alcool_2566
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/combinatii-periculoase-de-medicamente_9329
sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/care-este-legatura-dintre-alcool-si-depresiei_18258