Sa ma adresez unui medic?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Utilizator11709340050 cu 2 saptamani in urma.

Buna ziua! Eu de obicei am pulsul 80-85 dar astazi toata ziua am avut pulsul 90-95 stand pe loc fara sa fac vreo miscare inainte sau ceva. Am 14 ani.

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Ar fi indicat sa te adresezi unui medic. O variatie a pulsului poate fi normala, insa daca observi alte simptome neobisnuite sau daca ai un istoric medical complex, ar fi bine sa consulti un specialist. Mentionez ca la varsta ta, cu un stil de viata activ, pulsul poate varia mai mult.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/cum-afli-daca-ai-pulsul-normali_16683
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/inima-sanatoasa-corp-sanatos_18885
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/pulsul-si-bataile-anormale-ale-inimii_17626
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/pulsul-si-bataile-normale-ale-inimii_11323

Utilizator11709340050

acum 2 saptamani

Am si anemie si m-am gandit ca si asta poate fi un motiv + si in trecut aveam probleme cu anxietatea

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Atat anemia, cat si anxietatea pot influenta pulsul. Anemia poate duce la scaderea numarului de celule rosii din sange, care sunt responsabile pentru transportul oxigenului in corp. Acest lucru poate determina inima sa bata mai repede pentru a compensa si a incerca sa furnizeze suficient oxigen tesuturilor.

Pe de alta parte, anxietatea poate declansa reactii de lupta sau fuga in corp, care includ cresterea ritmului cardiac pentru a pregati organismul sa faca fata unei situatii stresante percepute. Deci, anxietatea poate duce la cresterea pulsului.

In combinatie, anemia si anxietatea ar putea contribui la o frecventa cardiaca mai mare decat normalul, mai ales in situatii de repaus sau relaxare.

Totusi, este important sa discuti cu medicul tau despre orice schimbare in puls sau orice alte simptome pe care le experimentezi, pentru a obtine o evaluare adecvata si pentru a stabili daca exista alti factori care ar putea contribui la frecventa cardiaca crescuta.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Anemiile/anemia-si-sanatatea-cardiovasculara_10905
sfatulmedicului.ro/Anxietate-si-atac-de-panica/anxietatea-si-alimentatia_8335
sfatulmedicului.ro/Sanatatea-mentala/depresia-si-anxietatea-la-copii_19998