Spasme inconstiente in somn?

Convulsii

Postata de Utilizator11697463308 cu 7 luni in urma.

Buna ziua! Am niste spasme sau convulsii inconstiente in somn. Eu nu le percep, nu ma trezesc nici in timpul lor nici dupa, nici nu ma trezesc obosit sau cumva astfel incat sa imi sugereze ca le am, dar mi-a spus prietena mea ca se intampla mai mereu. Cand sunt treaz nu mi se intampla.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua!

Spasmele sau convulsiile incontrolabile care apar in timpul somnului pot fi cauzate de mai multi factori, iar printre ei se numara tulburarile de somn, precum si anumite afectiuni neurologice. Aceste afectiuni pot afecta creierul si pot determina episoade de convulsii in timpul somnului.

Pentru o evaluare corecta si pentru a determina cauza exacta a spasmelor in timpul somnului, este necesar sa consultati un medic neurolog. Medicul va poate efectua anumite investigatii si apoi un diagnostic precis.

Este important sa nu va faceti griji excesive pana cand nu aveti un diagnostic clar.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Epilepsia-si-Convulsiile/convulsiile_7588