Urmez pastilele Androcur , este grav daca am inceput a primi pastilele nu în timpul ciclului ?

Contraceptie

Postata de Utilizator11704493281 cu 3 luni in urma.

Nu am pina ce nici o simptomă negativă din toate care se spune despre aceste pastile

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Androcur este un medicament care contine un hormon numit anti-androgen si este utilizat in tratamentul afectiunilor precum hirsutismul (par excesiv pe corp) sau acneea. De obicei, medicamentul este prescris in functie de nevoile individuale ale pacientului si poate fi luat in orice moment al ciclului menstrual.

Cu toate acestea, este important sa consulti un medic sau un specialist inainte de a incepe orice terapie hormonala, deoarece pot exista anumite contraindicatii sau riscuri asociate cu utilizarea acestui medicament. Un medic ar putea evalua situatia si ar putea oferi sfaturi personalizate si orientari in functie de nevoile si situatia medicala specifica.

De asemenea, este posibil ca efectele secundare sa nu fie imediat evidente, iar simptomele negative pot sa apara mai tarziu in timpul tratamentului. Acestea sunt de obicei mentionate in prospectul medicamentului si pot varia de la persoana la persoana.

Prin urmare, este foarte important sa discuti cu un medic inainte de a incepe orice terapie hormonala si sa ii adresezi intrebarile tale specifice. Ei pot oferi informatii si sfaturi mai precise, ac***a in vedere situatia ta medicala individuala.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/endocrinologie